flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

 До уваги засоби масової інформації!

Відповідно до статті 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», учасники судового процесу, інші особи, присутні у залі судового засідання, представники засобів масової інформації можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, установлених законом. Трансляція судового засідання здійснюється з дозволу суду. Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, а також трансляція судового засідання повинні здійснюватися без створення перешкод у веденні засідання та здійсненні учасниками судового процесу їхніх процесуальних прав.

Згідно із ст. 8 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справ у господарських судах відкритий, за винятком випадків, коли це суперечить вимогам щодо охорони державної, комерційної або банківської таємниці, або коли сторони чи одна з сторін обгрунтовано вимагають конфіденційного розгляду справи і подають відповідне клопотання до початку розгляду справи по суті. Про розгляд справи у закритому засіданні або про відхилення клопотання з цього приводу виноситься ухвала. Судовий процес фіксується технічними засобами та відображається у протоколі судового засідання у порядку, встановленому цим Кодексом.

З огляду на відкритість судового засідання та можливість представників засобів масової інформації  здійснювати фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду та з метою полегшення здійснення організаційно-підготовчих заходів для такої зйомки повідомляємо наступне.

        Кожне висвітлення судового засідання засобами масової інформації із  використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів в Господарському суді Львівської області слід розглядати окремо. По-перше, з огляду на технічні умови (недостатня площа, неможливість розміщення чи під’єднання апаратури). По-друге, виявити бажання на проведення зйомок може відразу декілька різних ЗМІ, але технічні можливості для забезпечення належних умов для висвітлення судового засідання одразу декількома ЗМІ в суді можуть бути ускладнені.

        З огляду на викладене та з метою унеможливлення будь-яких ситуацій що можуть призвести до непорозумінь (брак приміщення чи технічних можливостей) Господарський суд Львівської області просить ЗМІ, за можливості, заздалегіть подавати повідомлення про здійснення фотозйомки, відео- та аудіозапису судового засідання, в якому зазначити номер справи та дату проведення судового засідання, яке планується висвітлювати та контактні дані журналіста чи іншої особи, що буде здійснювати таке висвітлення (моб. тел., ел адресу).

       Крім того, звертаємо увагу на те, що у випадку необхідності здійснення прямої трансляції судового засідання клопотання про таке здійснення є обов’язковим, оскільки трансляція судового засідання здійснюється з дозволу суду як встановлено вищевказаною статтею 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів». 

 

    Орієнтовні зразки повідомлення та клопотання:

  1.  Повідомлення про здійснення фотозйомку, відео- та аудіозапису з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів.
  2.  Клопотання про трансляцію судового засідання.

 

 

 

ПАМЯТКА 

Правила етичної та професійної поведінки журналістів у  Господарському суді Львівської області

 

     Службова телефонна розмова:

- журналіст повинен переконатись, що набрав номер потрібного телефону;

- відрекомендуватись, назвати відділ редакції і повну назву видання, передачі;

- пояснити причину дзвінка;

- підготувати конкретні питання, які хоче зясувати;

- якщо особи, яка цікавить журналіста немає на місці, попросити у його колег дозволу зателефонувати ще раз і запитати, коли це зробити найкраще. По можливості залишити свої контакти;

- на анонімний дзвінок журналіста до суду, коли він не називає себе, можуть не відповідати, на що мають повне моральне право.

Прес-конференція:

- перед прес-конференцією ознайомитись з темою;

- приходити на прес-конференцію завчасно;

- перед тим, як ставити запитання, слід представитись, потім назвати особу, якій адресоване звернення;

- задавати запитання треба стоячи, а відповідь можна слухати стоячи або сидячи;

- висловивши запитання, варто подякувати, що Вас вислухали.

Інтервю:

- домовитись про час і місце інтерв’ю;

- перед інтерв’ю нагадати тему спілкування;

- занотовувати до блокнота чи фіксувати технічними засобами всі відповіді, а не лише ті, що відповідають поглядам журналіста;

- до кінця слухати відповідь і не перебивати співрозмовника;

-  журналіст не слідчий, тому повинен вести розмову навколо тих фактів, достовірність яких установлена;

- після розмови перевірити свої записи, уточнити прізвище, цифрові дані і т.ін., якщо текст писаний, то попросити інтерв’юйованого підписати відповіді.

Присутність працівників ЗМІ під час судових засідань:

- проінформувати прес-секретаря заздалегідь про прихід, щоб була можливість підготувати місце для журналістів у залі судових засідань;

- приходити на слухання справи завчасно;

- дотримуватись ділового стилю одягу;

- під час слухання справи, журналіст повинен з пошаною ставитись до всіх учасників судового процесу, бути виключно спостерігачем. Не задавати запитань, не коментувати, не викрикувати реплік і не порушувати порядку;